Dzięki wykonywanym regularnie badaniom krwi można uzyskać odpowiedź na pytanie o to, w jakim stanie znajduje się nasz organizm. Pozwalają one także na rozpoznanie zaburzeń, do jakich dochodzi w pracy najważniejszych organów. Jakie badania krwi wykonać, chcąc ocenić swój stan zdrowia? Okazuje się, że nawet te najbardziej klasyczne mogą powiedzieć wiele o naszym organizmie.
Po pierwsze – morfologia
Gdy wymieniamy podstawowe badania krwi, morfologia zwykle jest tym, które wysuwa się na pierwszy plan. W oparciu o jej wyniki można przecież ocenić, jakie jest stężenie białych i czerwonych krwinek, płytek krwi oraz zawartej w erytrocytach hemoglobiny. Każde odchylenie od normy wymaga w tym wypadku analizy ze strony lekarza. Może być wskazówką podczas poszukiwania przyczyn choroby, może być jednak także pierwszym sygnałem wysyłanym przez organizm i odbieranym wtedy, gdy pacjent nie czuje się wcale źle. Zmiany w liczbie i wielkości czerwonych krwinek oraz w stężeniu hemoglobiny są cenną informacją, gdy podejrzewa się niedobory żelaza. Z kolei wzrost liczby białych krwinek może wskazywać na infekcję lub stan zapalny.
Po drugie – glikemia
Pomiar poziomu glukozy we krwi to kolejne badanie, którym warto się zainteresować chcąc mieć pewność, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Może być wykonywany na czczo, już po doustnym obciążeniu glukozą, a także w dowolnym momencie dnia. Za każdym razem mamy do czynienia z nieco innymi wynikami, za każdym razem są one również interpretowane w nieco inny sposób. Jeśli regularnie uprawiamy jakiś sport, a jednocześnie chcemy upewnić się, czy poziom cukru w naszym organizmie jest prawidłowy, na glikemię zapiszmy się przed treningiem. Aktywność fizyczna ma wpływ na gospodarkę węglowodanową w organizmie i prowadzi do zaburzeń wyników.
Po trzecie – profil lipidowy
Profil lipidowy nazywany też lipidogramem jest badaniem, które informuje nas o poziomie cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Im jest dokładniejszy, tym lepiej. Dziś zwraca się uwagę na to, że sama informacja o wysokości cholesterolu może nie być wystarczająca, jeśli jednak przeanalizuje się poziom poszczególnych frakcji, można zyskać szereg ważnych informacji na temat ogólnej kondycji organizmu. Poziom lipidowy pozwala lekarzowi na ocenę ryzyka wystąpienia miażdżycy u pacjenta. Może też dawać pewien obraz ogólnego stanu żył i tętnic, co jest ważne, gdy mówimy o tak groźnych powikłaniach miażdżycy jak zawał mięśnia sercowego.
Wielu osobom wydaje się, że mamy do czynienia z badaniem, które powinno zainteresować przede wszystkim emerytów. Tymczasem wykonanie pierwszego profilu lipidowego zaleca się dziś nawet dwudziestolatkom. Zmiany miażdżycowe mogą rozwijać się nawet w dzieciństwie. Im szybciej zostaną wychwycone, tym większa będzie szansa na to, że uda się je wyeliminować. Badanie wykonywane jest na czczo. Nie powinno się przed nim intensywnie ćwiczyć, a przynajmniej na dobę przed poddaniem się mu odradza się spożywanie alkoholu. W innym wypadku wyniki mogą nie oddać dobrze sytuacji zdrowotnej pacjenta.