i-dotcom.pl

Blog tematyczny dla kobiet o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Zawroty głowy podczas leżenia – gdzie leżą przyczyny i czy to powód do obaw?

Zawroty głowy podczas leżenia – gdzie leżą przyczyny i czy to powód do obaw?

Zawroty głowy podczas leżenia, podobnie jak zawroty głowy w ogóle, mogą być spowodowane wieloma różnymi schorzeniami. Oprócz zmiany organicznej, w której można usprawiedliwić zawroty głowy, ważną rolę w powstawaniu zawrotów głowy odgrywają również choroby psychiczne, napięcie i stres.

Zawroty głowy w pozycji leżącej — przyczyny

Istnieje wiele przyczyn występowania zawrotów głowy, a w szczególności zawrotów głowy podczas leżenia. Zawroty głowy są zwykle wywoływane przez ruchy głowy, więc zwykle ustępują w pozycji nieruchomej.

Jedną z przyczyn zawrotów głowy może być choroba Meniere’a. Jest ona spowodowana brakiem równowagi w limfie w uchu wewnętrznym. Zazwyczaj takie napady przyjmują postać krótkotrwałych napadów.

Przyczyna może również leżeć w samym mózgu, głównie w postaci zaburzeń przetwarzania. W tym przypadku zawroty głowy mogą być również objawem udaru zapalenia opon mózgowych, stwardnienia rozsianego lub nowotworu.

Zawroty głowy mogą być przyczyną problemów z krążeniem. Jednak w tym przypadku objawy raczej ustępują podczas leżenia.

Jeśli zawroty głowy utrzymują się przez dłuższy czas, również podczas leżenia, przyczyną może być zapalenie nerwu przedsionkowego. To powoduje wysyłanie fałszywych sygnałów do mózgu. Zawroty głowy są wtedy niezależne od tego, czy się siedzi, czy leży.

Poważna infekcja ucha środkowego może również powodować zawroty głowy.

Ponadto zawroty głowy mogą wystąpić jako efekt uboczny mnóstwa innych chorób, takich jak migreny, szumy uszne czy choroba Parkinsona.

Zawroty głowy podczas obracania się podczas leżenia

Jeśli zawroty głowy występują lub nasilają się, podczas przekręcania się w łóżku, zwykle są to łagodne zawroty głowy związane ze zmianą pozycji.

Osoby, które doświadczają zawrotów głowy, często próbują usiąść lub się położyć. To dobry sposób, który minimalizuje ryzyko upadku. Aby wspomóc krążenie, warto wtedy również unieść nogi do góry. Jeśli przyczyną zawrotów głowy jest zaburzenie krążenia, stan powinien się ulec poprawie.

Jeśli tak nie jest, przyczyna leży najprawdopodobniej gdzie indziej. Należy wykluczyć możliwe choroby ucha wewnętrznego, takie jak zapalenie błędnika lub zapalenie nerwu przedsionkowego. Jeśli po zawroty głowy występują po zmianie pozycji, mogą oznaczać łagodne napadowe zawroty głowy związane z pozycją. Jeśli zawroty głowy występują z dużą częstotliwością lub są wyjątkowo ciężkie i powodują duże napięcie psychiczne, należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi ocenę medyczną.

Zawroty głowy w pozycji leżącej w trakcie ciąży

W czasie ciąży problemy z zawrotami głowy i ogólnymi problemami z krążeniem są dosyć częstymi przypadłościami. Są one związane ze zmianami hormonalnymi i krążeniowymi w organizmie przyszłej mamy.

Jeśli jednak zawroty głowy występują wyłącznie podczas leżenia, może kryć się za nimi bardzo szczególny problem. Możliwe, że podczas leżenia brzuch powoduje częściowe zablokowanie przepływu krwi z powrotem do serca. W rezultacie serce pompuje mniej krwi do narządów, a także do mózgu, a to powoduje zawroty głowy.

Udostępnij