Kobiety mogą zrobić o wiele dla swojego zdrowia. Jednak dla wielu intymność jest tematem tabu, o którym nie chcą rozmawiać lub mówią zbyt mało. Dopiero wtedy, gdy wrażliwe środowisko pochwy jest zakłócone, są skłonne udać się po poradę. Jakie są choroby pochwy i jakie objawy się za nimi kryją oraz jak je rozpoznać i leczyć?
Choroby pochwy to ciągle temat tabu
Jest, wiele kobiet, które nie mają odwagi otwarcie rozmawiać o intymności ze swoimi partnerami lub leczącym ginekologiem. Kobiety często noszą swój rzekomo wstydliwy sekret, dopóki nie można już dłużej odkładać wizyty u lekarza. W zależności oś schorzenia infekcja intymna objawy daje różne. Suchość pochwy, grzybica pochwy czy bakteryjne zapalenie pochwy to nie powód do wstydu, a wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem. Wszystkie te schorzenia można wyleczyć i szybko o nich zapomnieć.
Nie tylko w okresie menopauzy — suchość pochwy
Istnieje wiele różnych przyczyn suchości pochwy, do najczęstszych należą:
– nadmierna higiena
– używanie tamponów
– choroby przewlekłe
– zażywanie niektórych leków
– wahania hormonalne
Objawami suchości pochwy mogą być:
– uczucie suchości skóry
– swędząca i piekąca skóra na zewnętrznych okolicach narządów płciowych
– ból spowodowany uciskiem, tarciem, podczas seksu lub ćwiczeń
– podrażniona, lub popękana skóra z drobnymi urazami
Jeśli skóra w okolicy narządów płciowych jest sucha, kobiety powinny unikać zbyt ciasnych ubrań, nosić bawełnianą bieliznę, nie kąpać się w chlorowanej wodzie i stosować produkty lecznicze na suchość pochwy. W przypadku suchości pochwy nie pomaga też przesadna higiena. Należy pamiętać, że konwencjonalne żele pod prysznic są często zbyt agresywne dla okolic intymnych. Zazwyczaj wystarcza czysta woda lub alternatywie łagodne żele niezawierające mydła.
Jak powinny wyglądać normalne upławy?
Kobiety zdecydowanie powinny znać swoje upławy, ponieważ daje to informację o ich własnym zdrowiu intymnym. Aby móc rozróżnić objawy takich stanów, jak grzybica pochwy i bakteryjne zapalenie pochwy, kobiety powinny wiedzieć, jak wyglądają normalne upławy:
– są zwykle przezroczyste, białe lub jasnożółte
– są bezwonne, pachną lekko cierpko lub słodko
– są gęste, lepkie i wilgotne
Grzybica pochwy
Środowisko w pochwie jest dość kwaśne, co może chronić przed patogenami i infekcjami. W pewnych warunkach jednak może się zdarzyć, że grzyby, które dostały się do pochwy, mogą działać jak patogeny i powodować tak zwaną grzybicę pochwy. Główne przyczyny grzybicy pochwy to:
– nadmierna higiena osobista
– zbyt ciasna bielizna z tkanin syntetycznych
– wahania hormonalne
Oto typowe objawy grzybicy pochwy:
silne swędzenie i pieczenie w pochwie i okolicy narządów płciowych
zaczerwienienie skóry pochwy i okolicy łonowej,
obrzęk
– małe guzki na skórze
– biała, krusząca się wydzielina, konsystencją przypominająca twarożek
– ból podczas oddawania moczu lub seksu
Jeśli wystąpią te lub podobne objawy, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Co pomaga w walce z grzybicą pochwy?
Przede wszystkim należy trzymać się daleka od wszelkich domowych środków zaradczych. W aptece są specjalne preparaty, które można dostać bez recepty.
Typowe środki przeciwgrzybicze, choć bardzo skuteczne, skupiają się tylko na zwalczaniu drożdży. Są też preparaty, które skutecznie przeciwdziałają objawom grzybicy pochwy i jednocześnie sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożytecznych bakterii we florze pochwy. Żel prebiotyczny przywraca równowagę flory bakteryjnej pochwy i przeciwdziała objawom drożdżakowego zakażenia pochwy, takim jak swędzenie, podrażnienie skóry i ziarniste, białe upławy.
Często niewykrywane — bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy jest najczęstszą przyczyną infekcji pochwy. Jeśli równowaga bakteryjna flory pochwy zostaje zachwiana, jest to często spowodowane bakteryjnym zapaleniem pochwy. Z powodu tej nierównowagi w środowisku pochwy osadzają się bakterie, których normalnie tam nie ma. Bakteryjne zapalenie pochwy nie dotyka wszystkich kobiet w ten sam sposób. Osoby dotknięte chorobą często zauważają rzadkie lub pieniste upławy, które mogą mieć nieprzyjemny, rybny zapach, czasami słodki.
Co pomaga w walce z bakteryjnym zapaleniem pochwy?
Jeśli kobiety rozpoznają po objawach, że cierpią na bakteryjne zapalenie pochwy, mogą je leczyć same. W aptekach są dostępne preparaty, które redukują nieprzyjemny zapach i wydzielinę oraz żele skutecznie łagodzące dolegliwości intymne takie jak swędzenie, podrażnienie, nadwrażliwość, zaczerwienienie i ból.