Jeśli chodzi o samodzielne nakładanie makijażu, nie ma jednego konkretnego sposobu na wykonanie tego, ale istnieje ogólny kanon czynności, które należy wykonywać w odpowiedniej kolejności. Dobór odpowiedniej metody robienia makijażu to już kwestia zupełnie indywidualna i każdy powinien ją dopasować do swoich osobistych preferencji. Poniżej przedstawiamy swoistą rutynę makijażu, taki mini przewodnik krok po kroku, z którego możesz skorzystać, aby dowiedzieć się, jak wykonać makijaż twarzy, oczu i ust. Wspomnimy także w tekście o najlepszych technikach aplikacji i zarekomendujemy kilka polecanych typów produktów do podkładów, tuszów do rzęs, szminek i nie tylko.
Co jest potrzebne do wykonania makijażu
Przede wszystkim należy skompletować listę kosmetyków, które będą niezbędne do wykonania własnym sumptem choćby najprostszego makijażu. Każda makijażystka powinna zatem mieć pod ręką: naturalny podkład pod makijaż, korektor, puder do twarzy, jakiś róż, odpowiedni tusz do rzęs, preferowaną kredkę do oczu, cienie do powiek i pomadkę.
Na tej bazie można już zacząć „rzeźbienie” na naszej twarzy, pamiętać jednak należy, że przy wyborze kosmetyków zwracać należy uwagę na rodzaj naszej skóry, tym bardziej jeśli nasza cera ma skłonności do wyprysków i rozmaitych niedoskonałości. Trzeba też uważać, by dobór kosmetyków nie zaowocował typową „tapetą” na twarzy, ponieważ agresywny makijaż jest już w większości przypadków naprawdę passe…
Jak przygotować twarz pod makijaż?
Przede wszystkim na wstępie należy, jeszcze przed właściwym nałożeniem makijażu, przygotować skórę, a zatem stworzyć równomierną bazę. W tym celu wypada w pierwszej kolejności sięgnąć po odpowiedni środek do demakijażu twarzy, który zawiera kwas glikolowy, pomagający odsłonić jaśniejszą, gładszą skórę. To podstawa! Każdy makijaż, niezależnie od jego rodzaju, musi być nakładany na maksymalnie wyczyszczoną skórę.
Pamiętać tez należy o odpowiednim nawilżeniu naskórka. Nałożenie podkładu na suchą lub łuszczącą się skórę spowoduje utratę gładkiej bazy. Jeśli zamierzasz nosić makijaż w ciągu dnia, ważne jest również, aby chronić skórę przed słońcem. Dobrze jest zatem połączyć w tym wypadku krem nawilżający z filtrem.
Niemniej istotna jest kwestia samego podkładu. Jeśli jesteśmy właścicielami raczej suchej skóry, wybieramy bardziej rozświetlający podkład, który dodaje skórze blasku bez efektu ciężkości. Jeśli z kolei nasza skóra ma tendencję do przetłuszczania się w ciągu dnia, warto wypróbować jakąś bazę pod makijaż, która matuje skórę, jednocześnie tworząc efekt rozmycia.
Jak zrobić makijaż?
Po nałożeniu podkładu możemy już przystąpić do właściwej aplikacji makijażu. Przyda się teraz korektor, który stosujemy wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, zwłaszcza pod oczy i na wszelkie niedoskonałości lub miejsca, które chcemy rozjaśnić. Jeżeli chcemy przykryć cienie pod oczami nakładamy ostrożnie krem. Dobrze sprawdza się krem na bazie kwasu hialuronowego, który zapewni wielogodzinną świeżość i rozjaśni obszar wokół oczu, nawilżając dodatkowo skórę.
Teraz czas już dodać nieco wymiaru naszej twarzy, brązując lub konturując skórę. Aby uzyskać naturalny wygląd, nakładamy bronzer tuż pod kościami policzkowymi i na całym obwodzie twarzy za pomocą dużego, puszystego pędzelka. Nie zapominamy także o policzkach, a nakładanie różu to świetny sposób na dodanie koloru cerze i upewnienie się, że twarz nie będzie wyglądała jednowymiarowo.
Przyszła pora na zwierciadło duszy – nasze oczy. Kredka do brwi, cień do powiek, tusz do rzęs są już pod ręką. W przypadku rzadkich brwi możemy je podkreślić kredką. Decydując się na prosty cień do powiek, najpierw nakładamy kolor na powieki palcami lub płaskim pędzlem do cieni, a następnie korygujemy za pomocą puszystego pędzla. Pozostało tylko podkreślenie linii oczu za pomocą tuszu do rzęs.
Last but not least, nasze usta. Na rynku jest tyle dostępnych rodzajów szminek i pomadek, że tutaj w zasadzie istnieje wielka dowolność w wyborze. Ważne by szminka podkreślała nasze usta i nie owocowała efektem „wow” w złym tego słowa znaczeniu. Należy unikać zbyt błyszczących i jaskrawych pomadek. Warto wcześniej posłużyć się konturówką.